BJJ Submission Wrestling

wkrótce plan zajęć na sezon 2017/2018 zostanie uzupełniony

w razie pytań prosimy o kontakt tel. 602 675 693

Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) to sport dla tych, którzy lubią połączenie silnego ciała i bystrego umysłu, sport uniwersalny, który można uprawiać w każdym wieku, niezależnie od płci, od wcześniejszych doświadczeń sportowych i od sprawności. BJJ jest niezbędnym elementem przy treningu MMA (Mixed Martial Arts). Zawodnicy, którzy chcą walczyć na współczesnych ringach muszązarówno dobrze uderzać i kopać ale także muszą posiadać podstawowe umiejętności przewidujące sytuacje, kiedy zostaną sprowadzeni do parteru.

W BJJ walki rozgrywają się na macie. Nie ma uderzeń ani kopnięć, jest to walka wyłącznie na chwyty (dlatego funkcjonuje też nazwa grappling). Akcja rozpoczyna się w stójce, a przeciwnicy mają za zadanie sprowadzić się nawzajem do parteru. Wykorzystują do tego techniki z zapasów, z judo oraz oryginalne techniki obaleń wypracowane przez zawodników BJJ. Liczy się tu spryt, szybkość, zwinność,wyczucie równowagi własnego ciała i ciała przeciwnika. Po sprowadzeniu walka toczy się już w parterze. Jej celem jest kontrola przeciwnika i poddanie go, czyli doprowadzenie do sytuacji, w której nie będzie miał możliwości ruchu w żadną stronę. Walkę wygrywa się, zakładając dĽwignię na staw albo zapinając duszenie. Przeciwnik, który nie może w żadną stronę uciec z założonego chwytu, klepie na znak poddania (stąd kolejna nazwa: submission fighting, walka do poddania), co kończy pojedynek. Jeśli żadnemu z walczących nie udało się założyć kończenia i poddać partnera, rozstrzyga ilość punktów, przyznawanych za uzyskanie kontroli, oraz aktywność.

Brazylijskie Jiu-Jitsu można uprawiać w dwóch odmianach:

  • w kimonie (czyli „gi”),
  • bez kimona („no gi”).

Walka w gi umożliwia wykorzystanie kimona do kontrolowania przeciwnika:
można chwytać za nie, zaplatać poły kimona wokół kończyn albo szyi partnera, można dusić za pomocą kołnierza itd. Do walki konieczne jest specjalne kimono BJJ. Mocne (inaczej niż np. kimono do karate), z plecionki, by się nie porwało przy chwytaniu, ale niezbyt ciężkie (jak to jest np. w judo), ponieważ walki są dynamiczne i trwają dość długo.
W formule no gi walczy się w spodenkach i tzw. rashguardach, czyli obcisłych koszulkach, które „udają” skórę i za które nie można chwycić. Niektórzy zawodnicy walczą bez koszulek, co na zawodach nie zawsze jest dozwolone. Walka no gi wyklucza chwyty za ubranie, dlatego jest znacznie bardziej dynamiczna niż w kimonie, wymaga też szybszej orientacji oraz większego wysiłku kardio. Gi to natomiast metodyczność, większa ilość możliwych technik, dokładność i wyobraĽnia.